O festivalu

Metropolitní kapitula u sv. Víta ve spolupráci se Správou Pražského hradu pořádá pod názvem Svatovítské varhanní večery letos již osmý ročník mezinárodního varhanního festivalu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Projekt, jehož duchovním otcem je a nad nímž záštitu převzal arcibiskup Dominik kardinál Duka, je prestižní kulturní událostí letošního léta a zároveň vrcholné turistické sezóny.

Záměrem je umožnit zájemcům o varhanní hudbu jedinečný zážitek ze zvuku unikátních romantických Mölzerových varhan v monumentální architektuře katedrály a jedinečný dojem z ohromného magického prostoru rozeznělého čtyřmi a půl tisíci píšťal.

Provoz v katedrále sv. Víta je totiž prvoplánově podřízen liturgickému a turistickému účelu a příležitost slyšet hrát nástroj koncertně, s využitím všech jeho možností, se naskytne skutečně pouze zřídkakdy.

Festival rovněž vytváří příležitost slyšet v pěti festivalových večerech (festivalové úterky v období 3. - 31. července) v interpretaci pěti renomovaných varhaníků včetně zahraničního interpreta nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, včetně skladeb soudobých autorů.

Záměrně jsou do program zařazována i varhanní díla, která díky svým nárokům na dispozici nástroje na běžných varhanách interpretovatelná nejsou. Šéfdramaturgem festivalu je totiž osoba z nejpovolanějších – hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu MgA. Josef Kšica.

Festival je koncipován jako nekomerční aktivita při zachování cenově dostupného vstupného pro širokou veřejnost a v neposlední řadě má podpořit nedávno zahájený projekt na vybudování nových katedrálních varhan se světovými parametry, čímž se uzavře několik století trvající proces dostavby katedrály.

Podpořte i vy budoucí ročníky festivalu svou účastí na tom letošním !

Abonmá (vstupenku na všech pět festivalových koncertů za cenu tří) můžete koupit ZDE, vstupenky na jednotlivé koncerty pak na záložkách příslušných večerů.